SINGLE POST

Dollar for Dollar, see how LipSense stacks up against the competition!

January 8, 2017

 

When you purchase 1 tube of LipSense, that one tube is equal to FOUR tubes of regular lipstick! Really? You betcha...because you're not having to deal with reapplying your color all the time. No more touch up's after your morning bagel or coffee, no more quick runs to the ladies room after lunch to reapply that MAC Ruby Red you just ingested with that Ceasar Salad and no having to reapply that Kylie Jenner color as you head off to the next club, because that Lip Kit of hers you bought came off on your cocktail glass or rubbed off on your date.

 

If you look at the chart, you can see the price per ounce of LipSense Color and Lip Gloss versus that of popular brands like Kylie Jenner's Lip Kits, Lancome, MAC, Too Faced, Stilia, Smashbox and Urban Decay. Not only do our lip colors last LONGER, but when you compare their cost vs ours AND the fact that one tube of LipSense lasts 4 to 6 months, how can you NOT want to become a LipSense convert?

 

Is there a Kylie lip kit you love? Why not let me match it with LipSense. Instead of lineing the pocket of celebrity adding their name to yet another product endoreement, why not use a product that really lasts while helping a small business owner better the life for her own family. I'll never be a Kylie Jenner and I thank god for that every day....I'm just a woman who loves LipSense and chooses to sell a product I truly believe in. Give it a shot, I know you will love it to!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

​© 2016-2019 by Get Lippy with Stephanie, LLC

Stephanie Joy SeneGence Independent Distributor #206089